Bilgisayarınız serviste güvendemi?
Dizüstü bilgisayarınızda problem var ve cihazınız bir süre serviste kalacak. Her gün gerek televizyonda gerek gazetelerde dolandırıcılık haberlerini okuyup izlemekteyiz. Peki kurumsal ve şahsi yazışmalarınız, teklifleriniz, fotoğraflarınızın kaybolma riski hatta başkaları tarafından kopyalanmaması için ne yapmamız gerekiyor.? Kısacası bilgisayarınız serviste güvende mi?
Tamir hizmeti veren firmanın güvenli ve büyük bir firma olması içimizi rahatlatsa da sonrasında hayatımızı alt üst edebilecek durumlar ile karşılaşmamak için gerekli önlemlerimizi baştan almamız gerekmektedir.
Eğer bilgisayarınız çalışır vaziyette ise ram yükseltme gibi işlemler yapılacaksa işiniz daha kolay olacak. Öncelikle tüm bilgilerinizin yedeklemesini harici bir diske hatta ikinci bir yere (DVD veya Bulut çözümler) almanız çok önemlidir. Bundan sonrasında ise kullanmış olduğunuz işletim sistemi bünyesinde bulunan oturum kısıtlama veya satın alacağınız program şifreleme yazılımları ile bilgisayarınızı güvenlik altına alabilirsiniz. Tüm sabit sürücüyü şifreleyebileceğiniz gibi sadece gizli kalmasını istediğiniz belge ve klasörleri de şifreleyebilirsiniz. Bununla birlikte tabi ki tüm klasör ve dosyaları kes – yapıştır şeklinde harici bir ortama aktarmak en güvenilir olanıdır.
Windows 10 Pro işletim sisteminde BitLocker, macOS da FileVault şifreleme işlemleriniz için hazır olan uygulamalardır.
önce yapmanız gereken başka bir işlemde Tarayıcı geçmişlerinin ve kayıtlı parolaların silinmesidir.
Sosyal medyada hesaplarınız bulunmakta ise mutlaka bu hesaplardan çıkış yapılması gerekmektedir.
Özellikle sanal ortamda yapılan alışverişler de kullandığınız kredi kart bilgilerini ve şifrelerini bilgisayardan kaldırmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top