Verimli iş ortamı için ofisler nasıl olmalı?


Verimli ve sağlıklı iş ortamı için ofis içinde bazı konulara dikkat edilmesi gerekmektedir. Dönemsel olarak değişebilen bu kurallardan en önemlilerini şöyle sıralayabiliriz.

Ofis havasının temiz olması:
Çalışma ortamlarında oksijenin karbondioksite göre daha yüksek oranlarda olması öncelikli dikkat edilmesi gereken konudur. Temiz ve oksijenin bol olduğu ortamlarda verilen kararların doğruluğunun yanı sıra çalışanların kendilerini daha dinç hissettikleri  araştırmalar sonucunda ispatlanmıştır. Ayrıca havalandırma sistemlerinin gerekli bakımlarının yapılmaması ve kalitesiz hava çalışanların hastalanma oranlarının artmasında, gözlerde yanma ve nefes alma güçlüğüne bağlı olarak daha çok iş gücü kaybına neden olabilmektedir.

Kışın ofis ortamının yeterli ısıtılmaması veya aşırı yüksek değerlerde ısıtılması ile yaz sıcaklarındaki soğutmanın yetersiz veya fazla olması çalışanların performansında etkili olmaktadır. The Chartered Institution of Building Services Engineers (CIBSE) tarafından yapılan detaylı araştırma ve incelemeler sonucunda ofis ortamında çalışanların en verimli olduğu sıcaklık değerlerinin kışın 21-23 C,  yazın ise 22-24 C derece olması gerektiği sonucuna varmıştır. Tabi ki iş ortamının sıcaklığı, ayakta veya oturarak yapılan işler gibi nedenler ile farklılıklar gösterebilmektedir.
Pencereli güneş gören ofisler:
Kuşkusuz ofis ortamında pencere olması ve buna bağlı olarak dış ortamın görülmesi ile güneş ışınlarının çalışanlara ulaşması onların verimliliğini arttıracaktır.

Gürültü – ses düzeyi:
Ofislerde oluşan gürültü, insanların sağlığını tehlikeye sokacak kadar yüksek değildir. Ancak sürekli çalan telefonlar, havalandırma sistemi, bazı ofis cihazlarının çıkardığı sesler ile yüksek sesle konuşmalar genel olarak çalışanların konsantrasyonlarını bozmaktadır. Özellikle Call Centerlar gürültü seviyesi açısından oldukça sorunlu yerlerden biridir.

Ofis ortamı, dizayn:
Artık ofislerin büyük ve prestijli olmasından daha çok huzurlu, düzenli ve yeşilliklerle dizayn edilenler olması verimliliği arttırdığı görülmektedir.

Hazır Ofislerde Stopaj

Vergi tevkifatı Kira Stopaj nedir? Hazır ofislerde stopaj ödenir mi?
İşyeri olarak kiralanan mülkün, kiracılar tarafından ödenmesi gereken brüt kira tutarının üzerinden alınan vergiye kira stopajı denir. Gelir Vergisi Kanununun 94.maddesine giren kiralık mülkler üzerinden alınmaktadır. Kira stopajı kiracı tarafından vergi dairesine ödenir.
Net kiranın 1,25 ile çarpılmasından sonra ortaya çıkan brüt rakamın yüzde yirmisine denk gelen tutar, stopaj vergisi olarak kiracı tarafından vergi dairesine ödenmesi gerekmektedir.
Kiracının stopajı ödememesi durumunda mal sahibi mülkün tahliye edilmesini talep edebilmektedir.

Hazır Ofislerde Stopaj ödemesi yapılır mı?
Stopaj ödemeden iş yeri kiralamanın yolu hazır ofislerdir. Hazır Ofis kiralanırken anlaşmış olduğunuz sabit tutar ödemeleri yapılırken ekstradan stopaj ödemesi yapılmaz. Brüt, net kira, vergi hesaplama, vergi dairesi stopaj ödeme gibi işlemler ile uğraşılmasına gerek yoktur.

Bilgisayarınız serviste güvendemi?
Dizüstü bilgisayarınızda problem var ve cihazınız bir süre serviste kalacak. Her gün gerek televizyonda gerek gazetelerde dolandırıcılık haberlerini okuyup izlemekteyiz. Peki kurumsal ve şahsi yazışmalarınız, teklifleriniz, fotoğraflarınızın kaybolma riski hatta başkaları tarafından kopyalanmaması için ne yapmamız gerekiyor.? Kısacası bilgisayarınız serviste güvende mi?
Tamir hizmeti veren firmanın güvenli ve büyük bir firma olması içimizi rahatlatsa da sonrasında hayatımızı alt üst edebilecek durumlar ile karşılaşmamak için gerekli önlemlerimizi baştan almamız gerekmektedir.
Eğer bilgisayarınız çalışır vaziyette ise ram yükseltme gibi işlemler yapılacaksa işiniz daha kolay olacak. Öncelikle tüm bilgilerinizin yedeklemesini harici bir diske hatta ikinci bir yere (DVD veya Bulut çözümler) almanız çok önemlidir. Bundan sonrasında ise kullanmış olduğunuz işletim sistemi bünyesinde bulunan oturum kısıtlama veya satın alacağınız program şifreleme yazılımları ile bilgisayarınızı güvenlik altına alabilirsiniz. Tüm sabit sürücüyü şifreleyebileceğiniz gibi sadece gizli kalmasını istediğiniz belge ve klasörleri de şifreleyebilirsiniz. Bununla birlikte tabi ki tüm klasör ve dosyaları kes – yapıştır şeklinde harici bir ortama aktarmak en güvenilir olanıdır.
Windows 10 Pro işletim sisteminde BitLocker, macOS da FileVault şifreleme işlemleriniz için hazır olan uygulamalardır.
önce yapmanız gereken başka bir işlemde Tarayıcı geçmişlerinin ve kayıtlı parolaların silinmesidir.
Sosyal medyada hesaplarınız bulunmakta ise mutlaka bu hesaplardan çıkış yapılması gerekmektedir.
Özellikle sanal ortamda yapılan alışverişler de kullandığınız kredi kart bilgilerini ve şifrelerini bilgisayardan kaldırmanız gerekmektedir.

Top