Hazır ofis

Sanal ofis, Ortak ofis ve toplantı odası nedir?

Ortak Ofis

ORTAK OFİS (PAYLAŞIMLI OFİS) NEDİR?
Bir ofise ihtiyacınız var. Ancak ofis kiralama gibi harcamalar için bütçeniz çokmu az? Zaten ofisde tek başıma çalışacağım diyorsunuz. Son derece modern, çalışma şartlarının çok güzel olacağı bir ofis ortamında çalışmayımı hep hayal ediyorsunuz? Hele birde mutfak, dinlenme alanları gibi ortak alanlara sahip ofisiniz olsa. Hele bir de ofisin dörtduvarları arasında tek başıma kalmak hiç hoşuma gitmiyor mu diyorsunuz? O zaman son senelerde ülkemizde talep görmeye başlayan yurtdışında CoWorking Office olarak adlandırılan Ortak ofis tercihi tam size göre.

Ortak ofis ne demektir? Faydaları ile sanal ve hazır ofislerden farkı nedir?
Tüm ofis ekipmanlarının ortak olarak kullanıldığı, bir ofis içinde herkesin şahsına ait masaları bulunan özellikle freelance çalışanlar ile bilgisayar başında çalışmak zorunda olanların tercih ettiği ofis alternatifidir.
Sanal ofislere göre en büyük farkı fiziki olarak çalışabileceğiniz bir ofisiniz, masanızın olmasıdır. Hazır ofislere göre farkı ise ortak kullanılan cihazların dışında kendi firmanıza ait bir odanızın olmamasıdır.

ORTAK OFİS YARARLARI
Fotokopi makinesi, faks, tarayıcı gibi ofis ekipmanlarını satın almadan kullanabilme imkanı Düşük maliyet. Kira, stopaj, aidat, elektrik su ısıtma faturaları, büro ekipmanlarının bakım ve arıza masrafları ile uğraşmadan anlaşmış olduğunuz sabit ücret ile başka hiç bir şey ile uğraşmadan kendinizi işinize kanalize ediyorsunuz. Mutfak, dinlenme yerlerini ortak alan olarak kullanabilmektedir. Internet erişim, Araç park yeri.
Ofis ortamında tek başınıza olmayıp sosyal şekilde farklı sektörlerdeki kişiler ile sohbet edebilme imkanı bulunmaktadır.
Zaman içindeki ortak ofisdeki tanışıklığınızdan farklı veya aynı sektörde iş ortaklığı imkanı çıkabilmektedir.

Dikkat edilmesi gereken konular
Firma ile sözleşme imzalarken belirtilen tutara nelerin dahil olduğunun kesin bir şekilde belirtilmesi gerekmektedir. Sözgelimi bazı ofisler 7/24 kullanım imkanı verirken bazılarının ise saat sınırı bulunmaktadır.