Verimli iş ortamı için ofisler nasıl olmalı?


Verimli ve sağlıklı iş ortamı için ofis içinde bazı konulara dikkat edilmesi gerekmektedir. Dönemsel olarak değişebilen bu kurallardan en önemlilerini şöyle sıralayabiliriz.

Ofis havasının temiz olması:
Çalışma ortamlarında oksijenin karbondioksite göre daha yüksek oranlarda olması öncelikli dikkat edilmesi gereken konudur. Temiz ve oksijenin bol olduğu ortamlarda verilen kararların doğruluğunun yanı sıra çalışanların kendilerini daha dinç hissettikleri  araştırmalar sonucunda ispatlanmıştır. Ayrıca havalandırma sistemlerinin gerekli bakımlarının yapılmaması ve kalitesiz hava çalışanların hastalanma oranlarının artmasında, gözlerde yanma ve nefes alma güçlüğüne bağlı olarak daha çok iş gücü kaybına neden olabilmektedir.

Kışın ofis ortamının yeterli ısıtılmaması veya aşırı yüksek değerlerde ısıtılması ile yaz sıcaklarındaki soğutmanın yetersiz veya fazla olması çalışanların performansında etkili olmaktadır. The Chartered Institution of Building Services Engineers (CIBSE) tarafından yapılan detaylı araştırma ve incelemeler sonucunda ofis ortamında çalışanların en verimli olduğu sıcaklık değerlerinin kışın 21-23 C,  yazın ise 22-24 C derece olması gerektiği sonucuna varmıştır. Tabi ki iş ortamının sıcaklığı, ayakta veya oturarak yapılan işler gibi nedenler ile farklılıklar gösterebilmektedir.




Pencereli güneş gören ofisler:
Kuşkusuz ofis ortamında pencere olması ve buna bağlı olarak dış ortamın görülmesi ile güneş ışınlarının çalışanlara ulaşması onların verimliliğini arttıracaktır.

Gürültü – ses düzeyi:
Ofislerde oluşan gürültü, insanların sağlığını tehlikeye sokacak kadar yüksek değildir. Ancak sürekli çalan telefonlar, havalandırma sistemi, bazı ofis cihazlarının çıkardığı sesler ile yüksek sesle konuşmalar genel olarak çalışanların konsantrasyonlarını bozmaktadır. Özellikle Call Centerlar gürültü seviyesi açısından oldukça sorunlu yerlerden biridir.

Ofis ortamı, dizayn:
Artık ofislerin büyük ve prestijli olmasından daha çok huzurlu, düzenli ve yeşilliklerle dizayn edilenler olması verimliliği arttırdığı görülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top